طراحی سایت استاتیک یا داینامیک؟

سایت های ایستا و پویا

سایت ها بر اساس نوع برنامه نویسی به دو دسته تقسیم می شوند:

طراحی وب سایت استاتیک (ایستا)

این سایت‌ها یکبار طراحی و کد نویسی می‌شوند و اطلاعات مورد نیاز مشتری در داخل آن‌ها قرار می‌گیرد و پس از آن برای تغییرات در آن‌ها نیاز به یک طراح حرفه‌ای یا نیمه حرفه‌ای سایت است. زبان برنامه‌نویسی این‌گونه از سایتها غالباً HTML و جاوا اسکریپت است که در نوع توسعه یافته تر از CSS نیز بهره گرفته می‌شود. این گونه دسته از وب سایت‌ها به صورت HTML ساده طراحی می‌شوند.

از آنجا که حجم کمتری از کد در طراحی سایت‌های ایستا استفاده می‌شود سرعت لود (Loading) بالایی دارند. علاوه بر این کاهش حجم کدها که باعث خوانایی بیش تر سایت توسط ربات‌های جستجوگر می‌شود از یک سو و کاهش زمان بارگذاری از سوی دیگر سبب بهتر شدن وضعیت آن‌ها از لحاظ امتیاز دهی موتورهای جستجو یا همان «رنکینگ» می‌شود. سایتهای ایستا قیمت طراحی پایین‌تری را نیز عمدتاً نسبت به سایر سایت‌ها دارند.

عدم امکان ایجاد تغییر در این نوع از سایت‌ها توسط افراد عادی علاوه بر افزایش امنیت سبب بهره مندی از گرافیک و ظاهری زیبا می‌شود چرا که همه چیز ثابت است از جمله متون و اندازه تصاویر و همچنین همه عناصر مکان مشخص و ثابتی را دارند در نتیجه می‌توان برای محل قرار گرفتن هر یک از اجزاء بهترین تصمیم را گرفت.

اما از سویی نیز عدم امکان ایجاد دستکاری توسط افراد عادی سبب می‌شود تا امکان بروزرسانی سایت توسط صاحبان و مدیران سایت گرفته شود.

نکته: سایتهای ایستا برای افراد، شرکت‌ها و سازمان‌هایی مناسب است که حداکثر یک یا دو بار در سال نیازمند به تغییر در محتوای سایت هستند.

طراحی وب سایت داینامیک (پویا)

محتوای سایت های داینامیک پس از طراحی توسط افراد عادی که دسترسی به سیستم مدیریت محتوای سایت (سی ام اس) را داشته باشند قابل تغییر است. زبان برنامه‌نویسی وبسایتهای پویا می‌تواند براساس نیاز متفاوت باشد ولی بیشتر از زبان‌های ASP، ASP.Net و Php استفاده می‌شود و از زبان‌های کمکی CSS و Silver light یا ای جکس برای ایجاد قابلیت‌های ویژه نیز بهره گرفته می‌شود.

در این‌گونه از سایت ها نخست اسکلت سایت توسط طراح ساخته می‌شود و سپس محتوا توسط مدیران سایت‌ها تغییر می‌کند مانند فرم قراردادی که یکبار توسط فردی ایجاد می‌شود و توسط افراد دیگری بارها تکمیل می‌شود، از این رو طراح نسبت به محل قرار گرفتن و اندازه دقیق متون و تصاویر و سایر عناصری که بعدها توسط مدیران سایتها تغییر می‌کند اطلاع ندارد بنابراین چاره‌ای ندارد جز اینکه همه حالات را در نظر بگیرد و این کار باعث می‌شود تاحدودی از گرافیک و جلوه سایت کاسته شود.

یکی از مزیت‌های سایت‌های داینامیک این است که هیچ محدودیتی برای ایجاد، تغییر یا حذف مطالب، تصاویر و صفحه ها و … وجود ندارد.

با توجه به این‌که در سایت‌های پویا از زبان‌های برنامه‌نویسی پیشرفته استفاده می‌شود امکانات زیادی در آن‌ها قابل ایجاد است مانند ایجاد صفحات هوشمند، فرم‌ها و جستجوهای پیچیده.

استفاده زیاد از کدها سبب کند شدن بارگذاری سایت و امتیاز آن در موتورهای جستجو می‌شود.

نکته: سایتهای پویا برای افراد، شرکت‌ها و سازمان‌هایی خوب است که بیش از دو بار در سال نیاز به تغییر درمحتوای سایت را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت شماره تماس

شماره همراه خود را بصورت کامل وارد نمایید

مثال : 09120000000

× واتس‌اپ